أقسام الوصول السريع (مربع البحث)

📁 آخر أخبار الهواتف
مراجعة Redmi Note 15 Pro+ 5G شحن 100 وات وكاميرا 200 ميجابكسل والفرق بينه وبين Pro
مراجعة Redmi Note 15 Pro+ 5G

Redmi Note 15 Pro+ 5G هو أقوى موبايل في سلسلة Note 15 العالمية: شاشة AMOLED مشرقة جدًا، كاميرا 200 ميجا بتثبيت OIS، بطارية 6500 مللي أمبير وشحن 100 وات. مناسب لو عايز مواصفات شاملة بسعر وسط، لكن المعالج Snapdragon 7s Gen 4 والتخزين UFS 2.2 مش للألعاب الثقيلة.

في 30 ثانية

  • شاشة AMOLED مقاس 6.83 بوصة بتردد 120 هرتز وسطوع ذروة 3200 نيت.
  • معالج Snapdragon 7s Gen 4 (4 نانو) مع 8 أو 12 جيجا رام.
  • كاميرا رئيسية 200 ميجا بـ OIS، وعدسة واسعة 8 ميجا فقط.
  • بطارية 6500 مللي أمبير وشحن 100 وات، مع مقاومة IP68/IP69K.
  • وعد بـ 4 إصدارات أندرويد حسب GSMArena.

المواصفات المؤكدة

المواصفةالتفاصيل
الشاشة6.83 بوصة AMOLED، 1280×2772، 120 هرتز، HDR10+ وDolby Vision، 3200 نيت ذروة، Gorilla Glass Victus 2
المعالجSnapdragon 7s Gen 4 (4 نانو)، Adreno 810
الرام والتخزين8 أو 12 جيجا رام، و256 أو 512 جيجا UFS 2.2، بدون كارت ذاكرة
الكاميراترئيسية 200 ميجا (f/1.7, OIS) وواسعة 8 ميجا، وأمامية 32 ميجا
البطارية والشحن6500 مللي أمبير، 100 وات سلكي، 22.5 وات شحن عكسي
المقاومةIP68/IP69K
النظامAndroid 15 مع HyperOS 2
الوزن والسُمك207 جرام، 8.2 مم

اتعلن يوم 18 ديسمبر 2025 وطُرح 25 ديسمبر 2025 حسب GSMArena. النسخة العالمية أقل من النسخة الصينية: الأخيرة فيها عدسة تele وبطارية أكبر، حسب مراجعة GSMArena.

التصميم والشاشة

الجهاز 207 جرام وسُمكه 8.2 مم، والشاشة 6.83 بوصة، يعني كبير لكن متوازن. المراجعة بتقول إنه أحسن من Note 14 Pro+ في الشاشة الأكبر والأسطع والبطارية الأكبر ومقاومة أعلى.

سطوع الذروة 3200 نيت مع Dolby Vision وHDR10+ بيدّي تجربة ممتازة للفيديو والاستخدام في الشمس. دقة 1280×2772 تعتبر كويسة جدًا للفئة، وزجاج Victus 2 بيحمي من الخدوش. مقاومة IP68/IP69K، وحسب GSMArena مقاوم للسقوط من 2.5 متر، لكن الأفضل ما تجربش. ودعم HDR10+ وDolby Vision بيفرق لو بتشاهد نتفليكس أو يوتيوب بجودة عالية، لأن الألوان والتباين بتبان أعمق بشكل واضح مقارنة بشاشات LCD في نفس الفئة.

تفصيلة عملية: الشاشة الكبيرة 6.83 بوصة مع وزن 207 جرام يخلّوا الجهاز مريح للمشاهدة، لكن الحجم الكبير هيحتاج غلاف حماية لو بتحب تحط الجهاز في جيب ضيق. وجود حماية IP69K بيخليك أقل قلقًا من الغسيل بالمياه أو الرذاذ.

الأداء والتحديثات

Snapdragon 7s Gen 4 رقاقة 4 نانو أحدث من جيل Note 14 Pro+، وهتشغل التطبيقات اليومية وألعاب متوسطة وعالية بسلاسة مقبولة. لكن UFS 2.2 أبطأ من UFS 4.1 الموجود في الفلاجشيب، وده بيأثر على فتح التطبيقات الكبيرة ونقل الملفات.

بعض المعلقين على GSMArena انتقدوا أداء الشريحة في الألعاب والأعمال الإبداعية بالنسبة للسعر، وده رأي قراء مش حكم المراجع. النظام Android 15 مع HyperOS 2، ووعد Xiaomi بـ 4 إصدارات أندرويد حسب GSMArena، أما مدة تحديثات الأمان فمش لقيتها. وطبعًا شاومي بتغيّر سياسة التحديثات من وقت للتاني، فتأكد منها من الموقع الرسمي لبلدك قبل ما تعتمد على الرقم ده في قرار الشراء.

اللي بيفرق مع الشريحة دي هو الذاكرة: لو هتشغّل تطبيقات كتير في الخلفية خد نسخة 12 جيجا بدل 8. ومع وجود UFS 2.2 بس، النسخة الأكبر من الرام بتخفف الإحساس بالبطء لما تبدّل بين التطبيقات. وبما إن مفيش مكان لكارت ذاكرة، اختار تخزين 256 جيجا على الأقل لو بتصوّر بدقة عالية.

الكاميرا

الرئيسية 200 ميجا بفتحة f/1.7 وتثبيت OIS، وده عنصر مهم لصور ليلية أنضف وفيديو أثبت. بس المراجع انتقد إن الواسعة 8 ميجا فقط، وطلب من شاومي تتخلص من العدسة دي. مفيش تele في النسخة العالمية، يعني التكبير هيعتمد على قص الصورة من حساس الـ 200 ميجا. ده ممكن يدّي نتيجة معقولة في الإضاءة الجيدة، لكن مش بديل حقيقي لعدسة تele مخصصة.

الأمامية 32 ميجا، والفيديو 4K بمعدل 30 إطار، و1080p لحد 120 إطار. ما وصلتش لمراجعة كاميرا مفصلة بعينات، فتقييم الجودة الفعلية لازم تشوفه في مراجعات متخصصة قبل ما تقرر.

البطارية والشحن

بطارية 6500 مللي أمبير مع شاشة AMOLED 120 هرتز، والمتوقع يوم كامل بسهولة. الشحن 100 وات يوصل 100% في حوالي 40 دقيقة حسب مواصفات GSMArena، وده رقم الشركة مش نتيجة اختبار مستقل، وفي الواقع الوقت بيزيد شوية لو الجهاز بيستعمل أثناء الشحن أو لو الحرارة عالية. المراجع لاحظ إن الشحن نزل من 120 وات في الصين إلى 100 وات هنا.

نقطة مهمة: في بعض الأسواق زي أوروبا ممكن الشاحن ميبقاش في العلبة، والمراجع استلم شاحن 100 وات وكابل USB-A إلى USB-C وجراب سيليكون في نسخته. اسأل البائع عن محتويات العلبة. ولو اشتريت شاحن منفصل، اختار واحد يدعم 100 وات فعلًا عشان تستفيد من سرعة الشحن، وإلا هتشحن بسرعة أقل بكتير.

الاستخدام اليومي

الألعاب: مقبول لـ PUBG Mobile بإعدادات عالية على الأرجح، لكن مش للإعدادات القصوى. السوشيال: ممتاز بفضل الشاشة. الصور: قوية نهارًا بفضل 200 ميجا، والواسعة نقطة ضعف. السفر: بطارية وشحن سريع ومقاومة تخليه رفيق كويس. الفيديو: الشاشة بتدعم HDR10+ وDolby Vision، فمشاهدة المسلسلات هتبقى ممتعة، لكن مع سماعات لو بتحب صوت أحسن لأن مفيش معلومة مؤكدة عن جودة مكبرات الصوت.

كمان لو شغلك يعتمد على الموبايل، الشحن 100 وات هيوفر عليك وقت في الصباح، والبطارية 6500 تكفي يوم عمل كامل بما فيه مكالمات وتصفح، وده مبني على المواصفات مش قياس شخصي.

الأسعار والقيمة

مدرج على GSMArena بحوالي 355 دولار للنسخة 256/8. تقريبي وقابل للتغيّر – أكتوبر 2026. سعر مصر والخليج مش مؤكد. ومع إن Poco X8 Pro أقوى في المعالج والتخزين، فالسعر المدرج في GSMArena أعلى بحوالي 30 دولار، وبالتالي القرار بيرجع لإنك محتاج الأداء الإضافي ولا لأ. أما Note 15 Pro العادي فأرخص بحوالي 27 دولار على الورق لكن شحنه 45 وات بس، يعني لو الشحن السريع مهم عندك فالفرق في السعر القليل بيستاهل.

قارنه بمنافسيه

الموبايلأهم المواصفاتالحكم
Redmi Note 15 Pro+ 5GSnapdragon 7s Gen 4، 6500mAh، 100W، 200MP OISمتوازن ورخيص
Redmi Note 15 Pro 5GDimensity 7400 Ultra، 6580mAh، 45W، 200MP OISأرخص، شحن أبطأ
Poco X8 Proشاشة 6.59 بوصة، Dimensity 8500 Ultra، 6500mAh، 100W، UFS 4.1، Android 16أقوى معالج وتخزين، حوالي 387 دولار مدرج

اقرأ كمان Redmi Note 15 5G وRedmi Note 15 4G وGalaxy A57 5G وvivo V70.

المميزات والعيوب

المميزات
  • شاشة AMOLED ساطعة جدًا
  • كاميرا 200 ميجا بـ OIS
  • بطارية 6500 وشحن 100 وات
  • IP68/IP69K وزجاج Victus 2
  • 4 إصدارات أندرويد
العيوب
  • العدسة الواسعة 8 ميجا فقط ولا تele
  • UFS 2.2 أبطأ من الفئة الأعلى
  • المعالج أضعف من Poco X8 Pro
  • أندرويد 15 عند الإطلاق
  • الشاحن قد لا يكون في العلبة في بعض الأسواق

مين يشتريه؟ ومين يتجنبه؟

يناسب: اللي عايز شاشة ممتازة وشحن سريع وكاميرا رئيسية قوية بسعر وسط. يتجنبه: اللاعب المحترف، اللي عايز تele أو واسعة قوية، ومن يفضّل أندرويد أحدث من النسخة 15 اللي بييجي بيها. وكمان لو بتشتغل في تعديل فيديو أو ألعاب ثقيلة، فالتخزين UFS 2.2 والشريحة المتوسطة هيحدّوا الأداء، وفي الحالة دي فكر في Poco X8 Pro أو في فئة أعلى. لكن لو استخدامك تصفح وتصوير وسوشيال وشحن سريع، فالجهاز ده بيغطي كل ده.

اقرأ أيضًا: مراجعة realme 16 Pro+ 2026: كاميرا 200 ميجا وشحن 80 وات

أسئلة شائعة

هل فيه عدسة تele؟

لا، رئيسية 200 ميجا وواسعة 8 ميجا فقط في النسخة العالمية، والنسخة الصينية هي اللي فيها تele حسب GSMArena.

الشحن بياخد كام؟

100% في حوالي 40 دقيقة حسب مواصفات GSMArena.

فيه كارت ذاكرة؟

لا، التخزين UFS 2.2 بدون microSD، فاختار سعة كافية من البداية، ويفضّل 256 جيجا أو أكتر.

كام تحديث أندرويد؟

وعد بـ 4 إصدارات حسب GSMArena.

سعره في مصر؟

مش مؤكد، المدرج حوالي 355 دولار للنسخة 256/8.

الخلاصة

Note 15 Pro+ حزمة مواصفات متكاملة تشمل شاشة قوية وكاميرا 200 ميجا وبطارية وشحن ممتازين، بحدود في الواسعة والتخزين وإصدار الأندرويد. لو السعر المحلي قريب من الرقم المدرج فهو من أفضل الصفقات في فئته على الورق، وإلا قارنه بالمنافسين قبل ما تدفع. وجرّب الأداة اللي تحت لو لسه محتار.

هل Note 15 Pro+ يناسبني؟

4 أسئلة.