
⏱ قراءة 5 دقائق
realme 16 Pro+ موبايل فئة متوسطة بكاميرا رئيسية 200 ميجا وعدسة تele 3.5x وبطارية 7000 مللي أمبير وشحن سلكي 80 وات. لو عايز مواصفات تصوير قوية بسعر أقل من الفلاجشيب، ده خيار يستاهل تبص عليه، بس الشريحة مش من الأقوى في السوق.
في 30 ثانية
- شاشة AMOLED 6.8 بوصة بتردد 144 هرتز وسطوع يوصل لـ 6500 نيت.
- كاميرا رئيسية 200 ميجا وعدسة تele 50 ميجا بزووم بصري 3.5x.
- بطارية 7000 مللي أمبير وشحن سلكي 80 وات.
- معالج Snapdragon 7 Gen 4، وده أقل من فئة الفلاجشيب.
الموبايل اتعلن رسميًا في الهند يوم 6 يناير 2026، والمبيعات بدأت في 9 يناير. الصفحة الرسمية لريلمي في مصر بتأكد أغلب المواصفات اللي هتقراها تحت، وده المرجع اللي اعتمدت عليه.
المواصفات الأساسية
| المواصفة | التفاصيل |
|---|---|
| الشاشة | 6.8 بوصة AMOLED، 144 هرتز، 6500 نيت، بتصميم منحني |
| المعالج | Snapdragon 7 Gen 4 |
| الرام والتخزين | حتى 12 جيجا رام، والنسخ المعلنة في الهند 8 و12 جيجا مع 128 و256 جيجا |
| الكاميرات الخلفية | 200 ميجا رئيسية بحساس Samsung HP5، و50 ميجا تele بزووم بصري 3.5x، وعدسة واسعة بزاوية 115.5 درجة |
| الكاميرا الأمامية | 50 ميجا |
| البطارية والشحن | 7000 مللي أمبير، شحن سلكي 80 وات، ودعم الشحن العكسي |
| المقاومة | IP69 للماء والأتربة |
فيه نقطة لازم أوضحها: المصادر اختلفت في تفاصيل العدسة الواسعة. الصفحة الرسمية في مصر بتذكرها بزاوية 115.5 درجة بدون ما تحدد دقة الحساس، وفي تقرير هندي ذُكر إنها 8 ميجا. اعتمدت على الصفحة الرسمية وسيبت الرقم اللي ما اتأكدش.
الكاميرا: 200 ميجا وتele بيفرق
الحساس الرئيسي 200 ميجا من Samsung HP5 بحجم 1/1.56 بوصة، وده بيدي تفاصيل كويسة في الصور النهارية لما تكبّر. الميزة الأهم هنا هي الكاميرا الرئيسية، لأن أغلب صورك هتطلع منها.
عدسة 50 ميجا بزووم بصري 3.5x مفيدة للتصوير من مسافة، وبتدّي بورتريه أنضف من الزووم الرقمي. الزووم الرقمي اللي بيوصل لـ 120x موجود في الإعلان، بس طبيعيًا الصورة هتفقد وضوحها كتير مع التكبير العالي.
البطارية والشحن
بطارية 7000 مللي أمبير كبيرة، وشحن 80 وات بيخلي وقت الشحن أقل بكتير من الموبايلات اللي شحنها بطيء. ده ميزة حقيقية لو يومك مزدحم وما بتقدرش تستنى الموبايل يشحن.
الشحن العكسي موجود كمان، وده بيخليك تشحن ملحقات صغيرة لو احتجت. بس زي أي موبايل، الاستخدام الكثيف والألعاب هيقللوا المدة.
الشاشة والأداء
الشاشة 6.8 بوصة AMOLED بتردد 144 هرتز، وده أعلى من الشائع في الفئة. التمرير والألعاب هيكونوا أنعم، والسطوع 6500 نيت بيخلي الشاشة مقروءة في الشمس.
تردد 144 هرتز مفيد جدًا للألعاب اللي بتحتاج استجابة سريعة، وكمان بيخلي التنقل بين الشاشات أسرع. الفرق بيبان أكتر لو جاي من موبايل 60 أو 90 هرتز.
المعالج Snapdragon 7 Gen 4 مش فلاجشيب، لكنه كويس للاستخدام اليومي والألعاب المتوسطة. ريلمي بتقول إن الأداء في اختبار AnTuTu وصل لحوالي 1.44 مليون، وده رقم من ريلمي نفسها، فاعتبره مؤشر مش نتيجة مستقلة.
السعر في مصر والخليج
الأسعار اللي وصلتلها موثقة كانت في الهند، وهي 39,999 روبية للنسخة 8/128، و41,999 للنسخة 8/256، و44,999 للنسخة 12/256. ده سعر الإطلاق في يناير 2026، والأسعار في مصر أو الخليج مش ظاهرة في الصفحة الرسمية اللي راجعتها.
| السوق | السعر |
|---|---|
| الهند (إطلاق يناير 2026) | من 39,999 إلى 44,999 روبية |
| مصر | لم أجد سعرًا موثقًا، فمش هكتب رقم |
| السعودية والإمارات | لم أجد سعرًا موثقًا، فمش هكتب رقم |
لو الموبايل متاح في بلدك، سعره هيختلف حسب الوكيل والعروض، وكمان حسب الضريبة والضمان المحلي. قارن بين المتاجر المعتمدة، واسأل عن الضمان الرسمي قبل أي قرار، لأن النسخ المستوردة ممكن تختلف في الخدمة.
الفرق بينه وبين realme 16 Pro العادي
ريلمي طرحت موبايلين في نفس السلسلة، والفرق الأساسي في التصوير والمعالج. الـ Pro+ بيجي بمعالج Snapdragon 7 Gen 4 وكاميرا رئيسية 200 ميجا وعدسة تele 3.5x، أما الـ Pro العادي فبيعتمد على معالج MediaTek Dimensity 7300-Max مع نظام تبريد AirFlow VC، وشاشته 1.5K AMOLED بتردد 144 هرتز.
الاتنين بطارية 7000 مللي وبتصنيف IP69، فلو الكاميرا مش أولويتك، ممكن الـ Pro العادي يكون اختيار أوفر من غير ما تخسر كتير في الاستخدام اليومي. بس ده استنتاج من المواصفات، مش اختبار جنب بعض.
التصميم والإحساس في الإيد
الشاشة بتصميم منحني من النوع اللي ريلمي بتسميه 4D، والحواف الجانبية رفيعة حوالي 1.48 مللي. ده بيخلي الجهاز يبان أنيق، ويقلل من الإحساس بالحواف الكبيرة لما تمسك الموبايل.
مع التصميم المنحني، ممكن تحس بسهولة بالضغطة العرضية لو بتمسك الموبايل بإيد واحدة. الحل إنك تستخدم جراب شفاف أو تجرب الجهاز في المحل قبل ما تقرر.
مميزات وعيوب
| المميزات | العيوب |
|---|---|
| كاميرا رئيسية 200 ميجا وتele 3.5x | المعالج من فئة متوسطة وليس فلاجشيب |
| شحن سلكي 80 وات وبطارية 7000 | الصور بدقة 200 ميجا بتاخد مساحة كبيرة |
| شاشة 144 هرتز بسطوع 6500 نيت | سعر مصر غير موثق |
الاستخدام اليومي في الواقع
في اليوم العادي، الموبايل بيتعامل مع الواتساب والسوشيال ميديا والتصوير السريع بسهولة. الفرق بيبان لما تفتح تطبيقات تقيلة كتير ورا بعض، لأن المعالج المتوسط بيحتاج شوية وقت أكتر في الحالات دي.
الشحن 80 وات ممكن يكون أكتر فايدة من أي ميزة تانية، لأنك بتقضي وقت أقل مستنيًا الموبايل يشحن، وده بيحسسك بالراحة طول اليوم.
لمين الجهاز ده؟
الموبايل مناسب لمن بيحب التصوير ومحتاج زووم بصري محترم، ومش عايز يدفع سعر فلاجشيب. ولمن بيقضي وقت على الشاشة ومحتاج شاشة سلسة وشحن سريع.
أما لو الألعاب الثقيلة أولويتك، فالمعالج هيكون العائق الأول، وفيه موبايلات بمعالجات أقوى ممكن تكون أنسب.
الحكم النهائي
realme 16 Pro+ قيمته الحقيقية في المواصفات الكاميرا والشحن والشاشة. الشريحة متوسطة، فلو كنت تحب الأداء القصوى، ده مش الجهاز. بس لو عايز تصوير قوي وشحن سريع بسعر أقل من الفلاجشيب، هو يستاهل تقييمك.
لو بتدور على مقارنات تانية في الفئة دي، اقرأ أبرز هواتف أكتوبر 2026، ولو عايز تطوّل عمر البطارية، اقرأ 12 نصيحة بطارية.
الأسئلة الشائعة
هل الكاميرا 200 ميجا تستاهل؟
لو بتصور في النهار وبتكبّر الصور، الفرق بيبان. الجودة النهائية بتعتمد على المعالجة وليس الرقم بس.
هل المعالج يكفي للألعاب؟
للألعاب المتوسطة آه. للألعاب الثقيلة بإعدادات عالية، الأداء هيكون أقل من الفلاجشيب.
هل البطارية 7000 مللي بتكفي يوم كامل؟
للاستخدام المتوسط غالبًا آه. الاستخدام الكثيف والألعاب هيقللوا المدة.
هل الزووم 120x ينفع للتصوير المحترف؟
الزووم 120x الرقمي بيتعمل بالمعالجة، وده للتجربة والتصوير السريع. للتصوير المحترف، الزووم البصري 3.5x هو الأوضح والأوثق.
هل الموبايل مقاوم للماء؟
نعم بتصنيف IP69، وده معناه مقاومة قوية للماء والأتربة في الاختبارات المعلنة، بس ما تعتمدش عليه في الغطس.
هل الفرق بينه وبين الـ Pro العادي كبير في الكاميرا؟
آه، الـ Pro+ بيتميز بالحساس 200 ميجا والزووم البصري 3.5x، وده مش موجود بنفس الشكل في الـ Pro العادي حسب المواصفات المنشورة.
هل الشحن 80 وات مفيد؟
آه، لو بتشحن الموبايل بسرعة قبل الخروج، الفرق بيبان. وخلي بالك إن الشاحن الأصلي هو الأمان الأكبر لبطارية الجهاز.
اسأل نفسك قبل ما تشتري
- هل التصوير والزووم أولويتي؟
- هل الألعاب الثقيلة ضمن استخدامي؟
- هل بحتاج شحن سريع كل يوم؟
- هل السعر المحلي في بلدي مناسب؟
لو أغلب الإجابات "آه" على التصوير والشحن، فده موبايل يستاهل تبص عليه. لو الألعاب الثقيلة أهم، بص على الخيارات الأقوى قبل ما تدفع.
هل يناسبك realme 16 Pro+؟
جاوب على 3 أسئلة سريعة:
1. أهم حاجة عندك في الموبايل؟
اقرأ أيضًا: مراجعة realme P4s Lite 2026: المواصفات والسعر والبطارية
اقرأ أيضًا: مراجعة POCO X8 Power 2026: بطارية 10000 وشحن 100 واط
اقرأ أيضًا: مراجعة OPPO F35 2026: بطارية 8000 وشحن 80 واط وسيلفي 50 ميجا