Redmi Note 15 Pro 5G هو الأخ الأقل من Pro+ في السلسلة، لكنه بيحتفظ بأهم الحاجات: شاشة AMOLED كبيرة 6.83 بوصة، كاميرا رئيسية 200 ميجا بـ OIS، وبطارية 6580 مللي أمبير أكبر من Pro+. لو عايز أحسن قيمة في السلسلة ومش مهم الشحن السريع، هو الاختيار المنطقي، لكن الشحن 45 وات والرام والتخزين المحدودين نقاط لازم تحسبها.
في 30 ثانية
- شاشة AMOLED 6.83 بوصة بتردد 120 هرتز وسطوع ذروة 3200 نيت.
- معالج Dimensity 7400 Ultra (4 نانو) مع 8 أو 12 جيجا رام.
- كاميرا 200 ميجا OIS مع واسعة 8 ميجا فقط، وأمامية 20 ميجا.
- بطارية 6580 مللي أمبير (أكبر من Pro+) لكن شحن 45 وات فقط.
- مقاومة IP68/IP69K ووعد بـ 4 إصدارات أندرويد، وسعر مصر والخليج غير مؤكد وقت كتابة المقال.
المواصفات المؤكدة
| المواصفة | التفاصيل |
|---|---|
| الشاشة | 6.83 بوصة AMOLED، 1280×2772، 120 هرتز، HDR10+ وDolby Vision، 3200 نيت ذروة، Gorilla Glass Victus 2 |
| المعالج | MediaTek Dimensity 7400 Ultra (4 نانو) |
| الرام والتخزين | 8 أو 12 جيجا رام، و128 أو 256 أو 512 جيجا UFS 2.2، بدون كارت ذاكرة |
| الكاميرات | رئيسية 200 ميجا (f/1.7, OIS) وواسعة 8 ميجا، وأمامية 20 ميجا |
| البطارية والشحن | 6580 مللي أمبير، 45 وات سلكي، 22.5 وات شحن عكسي |
| المقاومة | IP68/IP69K، غمر لحد 1.5 متر لنصف ساعة |
| النظام | Android 15 مع HyperOS 2 |
| الوزن والسُمك | 210 جرام، 8 مم |
اتعلن يوم 18 ديسمبر 2025 وطُرح 6 يناير 2026 حسب GSMArena. حسب نفس المصدر، البطارية والمعالج والشاشة كلها اتحسّنت عن Note 14 Pro 5G. وبالتالي لو بتفكر تعمل ترقية من Note 14 Pro، فالفرق الأوضح هتلاقيه في البطارية الأكبر والشاشة الأكبر والمقاومة الأعلى، أكتر من أي تغيير جذري في الكاميرا.
التصميم والشاشة
الشاشة كبرت من 6.67 إلى 6.83 بوصة، والتصميم بقى مسطح وأحدث. الوزن 210 جرام وده أثقل شوية من الجيل السابق، لكن السُمك 8 مم فقط. الزجاج Victus 2 والمقاومة IP68/IP69K حاجات مش دايمًا بتلاقيها في الفئة دي.
سطوع ذروة 3200 نيت مع HDR10+ وDolby Vision يخلّي المشاهدة في الشمس وفي الأفلام ممتعة. دقة 1280×2772 مناسبة جدًا، ومراجعة GSMArena وصفت الجهاز بإنه حل وسط منطقي: مش الأفضل ومش الأسوأ.
عمليًا الشاشة الكبيرة بتفرق في القراءة والمسلسلات وتصفح السوشيال، لكن الحجم هيخليك تستخدم الجهاز بإيدين في أغلب الأوقات. ولو بتحب الغلاف الواقي، دور على واحد مناسب لمقاس 163.6×78.1 مم.
الأداء والتحديثات
Dimensity 7400 Ultra ترقية عن 7300 Ultra، ومعاه رام 8 أو 12 جيجا وتخزين UFS 2.2. ده مناسب للتصفح والسوشيال والتصوير وألعاب متوسطة، لكن مش لأعلى إعدادات الألعاب. المراجعة نفسها ما قدمتش أرقام أداء، فتقييمي مبني على المواصفات.
بعض القراء على GSMArena اشتكوا من بطء في HyperOS ومن صعوبة تشغيل الخرائط مع مكالمة في نفس الوقت. ده رأي مستخدمين فردي وغير مؤكد، لكنه سبب كافي إنك تختار نسخة 12 جيجا لو بتفتح تطبيقات كتير مع بعض، وإنك تجرب الجهاز في المحل لو أمكن. الوعد الرسمي 4 إصدارات أندرويد على النظام Android 15، وده يعني إنك هتوصل لأندرويد 19 نظريًا لو التزمت الشركة، لكن مدة تحديثات الأمان مش واضحة في المصادر اللي رجعتلها.
نصيحة شراء: لو ميزانيتك تسمح، نسخة 12 جيجا رام و256 جيجا تخزين أريح على المدى الطويل، لأن UFS 2.2 مش سريعة، وزيادة الرام بتساعد في الاحتفاظ بالتطبيقات مفتوحة. ولو بتصوّر كتير، فكر في 512 جيجا لأن مفيش كارت ذاكرة.
الكاميرا
الكاميرا الرئيسية 200 ميجا بتثبيت بصري OIS، وده مفيد في الصور الليلية والفيديو. الواسعة 8 ميجا فقط، فمتوقعش جودة قريبة من الرئيسية، والأمامية 20 ميجا (أقل من 32 ميجا في Pro+).
مفيش تele ولا ماكرو مخصص حسب المواصفات. جودة الصور الفعلية لسه محتاجة مراجعة كاميرا مفصلة، وأنا ما لقيتش عينات موثوقة، فاعتبر الكلام ده تقدير من المواصفات. ومن الناحية العملية، حساس 200 ميجا غالبًا بيطلع صور أصغر دقة (زي 50 ميجا) بعد دمج البكسلات، والصور الكاملة بدقة 200 ميجا بتاخد مساحة كبيرة وبتستحق بس لو هتكبّر أو تقص من الصورة.
البطارية والشحن
بطارية 6580 مللي أمبير زادت كتير عن 5110 في الجيل السابق، وده أكبر تحسين في الجهاز. مع AMOLED بتردد 120 هرتز، المتوقع يوم كامل وأكتر مع استخدام متوسط. ده تقدير مش اختبار.
الشحن 45 وات، يعني بطيء نسبيًا مقارنة بـ 100 وات في Pro+. وحسب GSMArena، الشاحن ممكن ما يكونش في العلبة في بعض الأسواق الأوروبية، فاسأل قبل الشراء. ولو هتشتري شاحن منفصل، شاحن 45 وات كفاية، ومش محتاج تدفع في شاحن أقوى لأن الجهاز مش هيستفيد منه.
الاستخدام اليومي
الألعاب: مناسب لألعاب متوسطة وPUBG بإعدادات معقولة. السوشيال: ممتاز بفضل الشاشة والبطارية. الصور: رئيسية قوية، واسعة ضعيفة. السفر: بطارية كبيرة ومقاومة عالية، بس الشحن أبطأ. الفيديو: الشاشة تدعم Dolby Vision وHDR10+، فالمسلسلات والأفلام هتبان بألوان وتباين ممتازين.
لو بتستخدم الموبايل في شغل ميداني أو بتسافر كتير، فالمقاومة ضد الماء والغبار والبطارية الكبيرة مع الشاشة اللي تشوفها في الشمس بتخليه عملي جدًا. أما لو أنت من النوع اللي بيشحن في الطوارئ أثناء اليوم، فالشحن البطيء نسبيًا هيبان عليك أكتر من أي حد.
الأسعار والقيمة
مدرج على GSMArena بحوالي 328 دولار، والنسخة 256/8 حوالي 329.5 دولار على Amazon US. تقريبي وقابل للتغيّر – أكتوبر 2026. سعر مصر والخليج مش مؤكد. القيمة هنا بتيجي من إنك بتاخد شاشة ومقاومة وكاميرا رئيسية قريبة من Pro+ مقابل أقل، لكنك بتتنازل عن الشحن السريع. والفرق بين الاتنين على الورق حوالي 27 دولار حسب قوائم GSMArena، وده فرق صغير ممكن يخليك تفضّل Pro+ لو بتشحن كتير.
قارنه بمنافسيه
| الموبايل | أهم المواصفات | الحكم |
|---|---|---|
| Redmi Note 15 Pro 5G | Dimensity 7400 Ultra، 6580mAh، 45W، 200MP OIS، 20MP أمامية | أحسن بطارية، شحن أبطأ |
| Redmi Note 15 Pro+ 5G | Snapdragon 7s Gen 4، 6500mAh، 100W، 200MP OIS، 32MP أمامية | شحن أسرع، أغلى بحوالي 27 دولار |
| Poco X8 Pro | Dimensity 8500 Ultra، 6.59 بوصة، 6500mAh، 100W، UFS 4.1، Android 16 | أقوى بوضوح، حوالي 387 دولار مدرج |
شوف كمان Redmi Note 15 Pro+ وRedmi Note 15 5G وRedmi Note 15 4G وGalaxy A57 5G.
المميزات والعيوب
- شاشة AMOLED كبيرة وساطعة
- بطارية 6580 مللي أمبير
- كاميرا 200 ميجا بـ OIS
- مقاومة IP68/IP69K
- 4 إصدارات أندرويد
- شحن 45 وات بطيء
- واسعة 8 ميجا فقط
- UFS 2.2 أبطأ من المنافسين الأعلى
- أندرويد 15 لا الأحدث
- الشاحن قد لا يكون في العلبة
مين يشتريه؟ ومين يتجنبه؟
يناسب: اللي عايز أفضل بطارية وشاشة بسعر وسط وبيشحن بالليل. يتجنبه: اللي عايز شحن سريع، لعب ثقيل، أو كاميرا واسعة قوية. ومن يعتمد على أحدث إصدار أندرويد من أول يوم فهو بيجي بأندرويد 15 فقط.
أسئلة شائعة
الفرق بينه وبين Pro+؟
Pro+ شحنه 100 وات ومعالجه Snapdragon 7s Gen 4 وأمامية 32 ميجا، والـ Pro بطاريته أكبر قليلًا وشحنه 45 وات.
فيه تele؟
لا، رئيسية 200 ميجا وواسعة 8 ميجا فقط حسب المواصفات. يعني التكبير هيكون بقص الصورة مش بعدسة مخصصة، فلو الزووم مهم لك دور على موبايل بتele حقيقي.
مقاوم للمية؟
أيوه، IP68/IP69K مع غمر 1.5 متر لنصف ساعة حسب المواصفات. لكن مياه البحر والكلور مش مضمونة، فاشطفه بمياه عذبة لو اتعرّض ليهم.
فيه كارت ذاكرة؟
لا، التخزين UFS 2.2 فقط من 128 لـ 512 جيجا بدون microSD، فاختار السعة اللي تكفيك من الأول.
سعره في مصر؟
مش مؤكد، المدرج حوالي 328 دولار عالميًا.
الخلاصة
Note 15 Pro خيار عملي لو أولويتك بطارية وشاشة وكاميرا رئيسية قوية، مع قبول شحن أبطأ وواسعة ضعيفة. هو أحد أكثر الخيارات توازنًا في السلسلة لو فرق الشحن مش مهم عندك، ولو فرق السعر لـ Pro+ صغير في بلدك فقارن الاتنين بنفسك قبل ما تقرر. وتأكد من السعر المحلي والضمان، وجرّب الأداة اللي تحت.
هل Note 15 Pro يناسبني؟
4 أسئلة.
