أقسام الوصول السريع (مربع البحث)

📁 آخر أخبار الهواتف
مراجعة Samsung Galaxy S26+: شاشة QHD+ مقاس 6.7 بوصة وبطارية 4900 وشحن 45 وات
مراجعة Samsung Galaxy S26+

Samsung Galaxy S26 Plus هو الخيار الوسط اللي بيدي شاشة كبيرة بدقة QHD+ وبطارية 4900 مللي أمبير وشحن 45 وات، من غير سعر الـUltra. يناسب اللي عايز تجربة سامسونج الرئيسية بشاشة كبيرة وبطارية أحسن من S26 العادي. لكن لو أهم حاجة عندك الكاميرا، فالفرق بينه وبين S26 صغير جدًا.

في 30 ثانية

  • شاشة 6.7 بوصة QHD+ LTPO بتردد 1-120 هرتز.
  • بطارية 4900 مللي أمبير وشحن سلكي 45 وات.
  • نفس كاميرات S26 العادي: رئيسية 50 ميجا وتيليفوتو 3x.
  • سعره في مصر ظهر عند متجر حوالي 54,200 جنيه لنسخة 256.

المواصفات المؤكدة

المواصفةالتفاصيل
الشاشة6.7 بوصة Dynamic AMOLED 2X، دقة 3088×1440 تقريبًا، 1-120 هرتز، ذروة 2600 نيت
المعالجExynos 2600 في أوروبا والشرق الأوسط، وSnapdragon 8 Elite Gen 5 في أمريكا والصين واليابان (يختلف حسب السوق)
الرام والتخزين12 جيجا، و256 أو 512 جيجا UFS 4.0
الكاميراترئيسية 50 ميجا (OIS)، تيليفوتو 10 ميجا 3x، واسعة 12 ميجا
البطارية والشحن4900 مللي أمبير، سلكي 45 وات، لاسلكي 15 إلى 20 وات حسب المصدر
الجسمسمك حوالي 7.3 مم، IP68
النظامAndroid 16 مع One UI 8.5، ودعم 7 سنين

الأرقام من GSMArena وصفحة متجر منشورة. المصادر اختلفت في سرعة الشحن اللاسلكي، فكتبنا نطاق. ووزن الجهاز كمان مش مؤكد في المصادر، فشوفه من الوكيل.

التصميم والشاشة

الشاشة هي قلب الجهاز: 6.7 بوصة بدقة QHD+ وسطوع ذروة يوصل 2600 نيت حسب صفحة منشورة. ده معناه حدة عالية في القراءة والفيديو ورؤية جيدة تحت الشمس، وهي مواصفة مهمة لأن الصيف في مصر والخليج بيخلي السطوع نقطة حاسمة لو بتستخدم الموبايل في الشارع.

التردد من 1 لـ120 هرتز بيوفر طاقة لما الصورة ثابتة. الجسم رفيع حوالي 7.3 مم ومقاوم IP68. لكن بسبب إن الشاشة أكبر، الجهاز نفسه أطول وأعرض من S26، والحجم الكبير هيبقى صعب في اليد الواحدة، فجرّبه قبل الشراء لو بتستخدم الموبايل وإنت ماسك الأتوبيس أو المترو.

الأداء والتحديثات

حسب GSMArena المعالج بيتغير حسب المنطقة: Exynos 2600 في الشرق الأوسط وأوروبا. رام 12 جيجا وتخزين UFS 4.0 سريع، وده يخلي فتح التطبيقات ونقل الملفات سريع على الورق.

الميزة الأهم هي التحديثات: 7 سنين من تحديثات أندرويد والأمان حسب صفحات منشورة، يعني الجهاز مرشح يعيش لـ2033. ده فرق كبير لو بتغير موبايلك كل 4 أو 5 سنين.

الكاميرات

الكاميرات زي S26 العادي بالظبط حسب GSMArena: رئيسية 50 ميجا بتثبيت بصري، وتيليفوتو 10 ميجا 3x، وواسعة 12 ميجا. يعني الـPlus مش بيدي أي ميزة تصوير إضافية، والفرق في الشاشة والبطارية.

دي نقطة لازم تحط في حسابك لأن فرق السعر بين الـPlus والـUltra مش صغير: لو عايز زووم 5x أو حساس 200 ميجا، هتحتاج الـUltra. وفي الإضاءة الضعيفة هتلاقي أجهزة صينية بحساسات أكبر.

البطارية والشحن

4900 مللي أمبير أكبر بشكل واضح من 4300 في S26، والشحن 45 وات مقبول: بيشحن أسرع من S26 بمراحل. لكن البطارية لسه بدون السيليكون كربون، فمتوقعش قفزة في العمر.

نقطة مهمة: الشحن اللاسلكي مش Qi2، وفيه مراجعات بتقول الشاحن مش في العلبة. يعني ميزانية الشاحن لازم تتحسب، واختار شاحن يدعم 45 وات عشان تستفيد من سرعة الجهاز الكاملة، ومعظم شواحن 25 وات هتشحن بسرعة أقل.

الاستخدام اليومي

للمشاهدة الطويلة، القراءة، تعديل الصور والألعاب، الشاشة الكبيرة والـQHD بتفرق. وبطارية 4900 هتخليك تكمل يومك العادي من غير قلق، بشرط ما تلعبش ساعات متواصلة.

في السفر هو أنسب من S26 لأنه بيستحمل سفر أطول من غير شاحن، لكن حجمه محتاج جيب كبيرة أو شنطة صغيرة.

القيمة قدّام المنافسين

السعر في أوروبا 1250 يورو لنسخة 256 حسب GSMArena. وفي مصر ظهر عند متجر حوالي 54,200 جنيه لنسخة 256، تقريبي وقابل للتغيّر – أكتوبر 2026. سعر الخليج مش مؤكد.

لو بتقارن داخل العيلة، شوف مراجعة S26 العادي لو الحجم الصغير يهمك، أو مراجعة S26 Ultra لو عايز كاميرا 200 ميجا وزووم 5x.

ملاحظة عن الأسعار والنسخ

السعر اللي ذكرناه في مصر من عرض متجر واحد، والأسعار في مصر بتتحرك بسرعة مع سعر الصرف والعروض. قارن بين أكتر من متجر، وتأكد إن النسخة 12 جيجا رام ومكتوب عليها ضمان محلي.

نسخة 512 جيجا أغلى بشكل ملحوظ في أوروبا (1450 يورو مقابل 1250)، ومعظم الناس مش هتحتاج الفرق ده إلا لو بتصور فيديو 4K كتير وبتخزن ملفات كبيرة. اشتري 256 وجرب خدمات التخزين السحابي لباقي ملفاتك.

سيناريوهات استخدام واقعية

لو بتقضي ساعتين في المواصلات كل يوم بتتفرج على مسلسلات، الشاشة الكبيرة والسطوع العالي هيدوك تجربة أفضل من الموبايلات الصغيرة. ولو بتكتب وتقرا ملفات PDF وإيميلات الشغل، دقة QHD+ بتخلي النصوص أنعم.

للألعاب، الشاشة 120 هرتز والمعالج القوي والرام 12 جيجا مؤشرات إيجابية على الورق، لكن ما عندناش أرقام اختبار مؤكدة، فشوف اختبارات الألعاب المنشورة قبل ما تحكم. أما التصوير، فهتاخد نفس جودة S26 العادي، يعني الصور مناسبة للسوشيال والمناسبات.

S26 Plus مقابل S26: إيه الفرق الحقيقي؟

الفرق في 3 حاجات بس: الشاشة (6.7 بوصة QHD+ بدل 6.3 FHD+)، والبطارية (4900 بدل 4300)، والشحن (45 وات بدل 25). الكاميرات والمعالج والرام نفسها.

لو الفرق في السعر كبير، اسأل نفسك: هل هتستفيد فعلًا من شاشة أكبر؟ لو لأ، S26 العادي أوفر. ولو بتشاهد وتقرا وتلعب كتير، الـPlus أنسب.

نصايح قبل الشراء

اطلب ضمان رسمي، واسأل الوكيل عن المعالج في النسخة المباعة. وقارنه بـGalaxy S26 FE لو ميزانيتك أقل. واحذر من الأسعار اللي أقل من السوق بكتير لأنها غالبًا نسخ بدون ضمان.

قارنه بمنافسيه

الجهازأهم مواصفاتهالحكم
Samsung Galaxy S266.3 بوصة 1080p+، بطارية 4300، شحن 25 وات، 167 جرامأخف وأرخص، بطارية وشاشة أقل
Google Pixel 106.3 بوصة FHD+ 120 هرتز، Tensor G5، بطارية 4970، شحن 29 وات، تيليفوتو 5x، 7 سنينكاميرا زووم أفضل وبطارية قريبة، لكن شاشة أصغر
iPhone 17 Pro Max6.9 بوصة 120 هرتز، A19 Pro، بطارية 4823 أو 5088، 233 جرام، 3 كاميرات 48 ميجاأقوى وأغلى بكتير، ونظام مختلف

مميزات وعيوب

المميزاتالعيوب
شاشة QHD+ كبيرة وساطعةالكاميرات نفس S26 بدون زووم 5x
بطارية 4900 وشحن 45 واتلا يدعم Qi2 والشاحن مش في العلبة
7 سنين تحديثاتالحجم الكبير صعب في اليد الواحدة
أداء وتخزين UFS 4.0 سريعسعر مرتفع نسبيًا في مصر

مين يشتريه؟ ومين يتجنبه؟

اشتريه لو: عايز شاشة كبيرة وحادة، بتشاهد وتقرا وتلعب كتير، عايز دعم طويل، ومش محتاج كاميرا الـUltra ولا قلم S Pen، وعايز جهاز تحتفظ بيه سنين من غير ما تحس إنه قديم.

تجنّبه لو: بتحب الجهاز الصغير، أو الكاميرا هي أولويتك، أو عايز شحن أسرع من 45 وات، أو ميزانيتك محدودة.

هل S26 Plus مناسب ليك؟

1) بتشاهد وتقرا على الموبايل:

2) تفضل الحجم:

3) الكاميرا أولويتك؟

4) ميزانيتك:

أسئلة شائعة

هل S26 Plus يستاهل عن S26؟

لو الشاشة الكبيرة QHD والبطارية 4900 والشحن 45 وات تفرق معاك، أيوه. غير كده S26 العادي كافي.

كام سنة تحديثات؟

7 سنين حسب صفحات منشورة، يعني حتى 2033 تقريبًا.

هل فيه Qi2؟

لأ حسب صفحة منشورة، الشحن اللاسلكي مش Qi2.

الشاحن في العلبة؟

حسب صفحة منشورة لأ، الشاحن بيتباع بشكل منفصل.

هل المعالج Exynos ولا Snapdragon؟

يختلف حسب المنطقة. في أوروبا والشرق الأوسط Exynos 2600 حسب GSMArena.

الخلاصة

Galaxy S26 Plus هو الجهاز الأنسب لمن عايز شاشة كبيرة وبطارية أحسن من S26 العادي من غير الدخول في أسعار الـUltra. لكن الكاميرات ثابتة، والسعر مش رخيص. اشتريه لو الشاشة والبطارية أولوية، وإلا وفّر فلوسك. وفي كل الأحوال، قارن السعر الفعلي في السوق وقت الشراء، واسأل عن الضمان الرسمي، وشوف الجهاز في إيدك الأول لأن حجمه وشكله بيفرقوا من شخص لتاني.